Summit 2017

8. ročníku Učitelského summitu se 8. dubna 2017 zúčastnilo 164 učitelů a ředitelů škol. Stal se tak rekordně navštíveným přátelským a inspirativním setkáním pedagogů a technologií Apple u nás. Skvělou atmosféru summitu si můžete připomenout právě na těchto stránkách a těšit se na další setkání.

Děkujeme všem za účast a za pozitivní zpětnou vazbu.

Spolecna Foto

Více fotografií ze summitu zde

Napsali o nás:
www.martinprade.cz – Učitelský summit 2017
www.ucitelky.weebly.com – Učitelský summit, myš a ta, co ji nevzali na JAMU…
www.cojsemvyzkousela.cz – Učitelský summit 2017
www.jaroslavmasek.cz – Pět postřehů pro povedený projekt
www.tybrdo.cz – Rozkrojená brambora na tabletu aneb Učitelský summit 2017
www.zsstraz.cz – Učitelský summit 2017
www.iKaros.cz – Učitelský summit 2017

Ohlédnutí za Učitelským summitem 2017

I letošním summitem vás již tradičně provedli Honza Jílek a Petr Mára. Oba se na vás těšili a důkladně se předem připravovali.

Petr a Honza

Na summitu bylo plno od samého začátku. Rekord z loňska jsme překonali přesně ve chvíli, kdy dveřmi prošly tři usměvavé dámy, což bylo jistě dobré znamení. Úsměvy se nešetřilo ani dál.

Tři dámy

Petr Mára představil novinky Apple pro školy – možnost sdílení iPadu více žáky, hromadnou správu školou vlastněných iPadů, správu třídy apod.
Také s Honzou Jílkem a ve spolupráci se zahraničním hostem Mirem Alexovičem v roli žáka představil aplikaci Třída‬. Ta umožňuje učiteli ze svého iPadu efektivně najednou ovládat iPady všech žáků ve třídě.

TřídaTřída 2

Náš zahraniční host Miroslav Alexovič učí na Slovensku děti odpovědnosti za vlastní vzdělávání.
“Tolik se nenaučí děti ode mne, kolik se já naučím od dětí.” Miroslav Alexovič dal iPad do ruky dětem, aby s jeho pomocí v rámci svých projektů vzdělávaly dospělé. Jezdí po světě a učí lidi programovat roboty, aby za ně mohly dělat nebezpečnou práci.

Zahraniční host

Lenka Říhová zahájila na summitu Hodinu plnou inspirace. Abychom vám neopakovali to, co jste slyšeli už loni, každý z ostřílených prezentátorů a inspirátorů předchozích ročníků letos představil svého hosta, kterému předal pomyslnou štafetu a umožnil mu podělit se o nové nápady a zkušenosti.

“Píšete si deník? A co když to někdo bude číst? Co se nedá vyjádřit třemi odrážkami, tím se nemá cenu zabývat.” O tom, že svět jde pořád dopředu a nepočká na vás, a proto musíte pořád přicházet s něčím novým, mluvila Jitka Rambousková, host Slávka Hory.

Ondra Chaloupka uvedl jako své hosty Hanu Pilařovou a Jarku Pachlovou, aby ukázaly, že využití iPadů ve škole nemusí končit ve třídě při hlavním vyučování, ale může pomoci užitečně a kreativně zaměstnat děti i po vyučování v družinách a školních klubech. A přestože se při dětských aktivitách používá iPad, rozhodně to není na úkor dostatečného pohybu. Naopak jsou děti ještě aktivnější a zapálené do toho, co dělají.

OndraOndra

“První, kdo přeletěl Atlantik, byl myšák Lindbergh… A věděli jste, že jeden myší pár vyvede za rok až 500 mladých?” Pavlína Loňková našla způsob, jak za pomoci technologie přivést dnešní děti ke čtení skutečných knih. Místo aby knihy jednoduše nahradila iPadem, používá ho k vytvoření motivace a děti pak samy chtějí knihy číst a pracovat s nimi. Pavlínu uvedl jako svého hosta Tomáš Kováč.

Tomáš KováčTomáš Kováč

Sestry s bratrem v triku Petra, Slávek a Katka vyhlásili bleskovou soutěž. Sdílením fotek na Instagramu v průběhu summitu s hashtagem #ig_pepous_us_17 jste mohli vyhrát malý dárek s velkým překvapením!

“Víc než výsledky je někdy důležitější cesta k nim. Najděte každému způsob, jak se do projektu zapojit.” K odvaze žákům doporučit i nástroje, které sami neovládáte, inspiroval Jarda Mašek.

Workshop 1 – Pomůžeme vám začít.

Jste začátečník nebo mírně pokročilý, iPady zatím nevyužíváte příliš systematicky, měli jste konkrétní dotazy, chtěli načerpat inspiraci, hledali stejně zapálené učitele, potřebovali motivovat své kolegy?
Účast na workshopu Lenky Říhové a Ivy Jelínkové vám jistě pomohla ujasnit si, jaké metody a aplikace použít na začátku a jak je efektivně začlenit do výuky ve vaší třídě. Workshop byl určen pro učitele všech stupňů a typů škol.

Workshop 1Workshop 1

Workshop 2 – Procvičování čtení na iPadu a Apple TV

Lenka Hubáčková na letošním summitu ukazovala aplikace pro iPad, které vám mohou pomoci zefektivnit výuku čtení.

Workshop 2Workshop 2

Workshop 3 – Ozobot ve výuce – Hravé programování

Nakreslete na iPadu čáru a robot, pardon, Ozobot po ní pojede. Tak jednoduché a úchvatné zároveň. O zkušenosti a nápady, jak tuto “hračku” využít ve výuce, se na letošním summitu podělily Hanka Šandová a Štěpánka Baierlová.‬

Workshop 3Workshop 3

Workshop 4 – iPad jako nástroj přírodovědného bádání

K čemu je iPad v hodině chemie nebo přírodopisu, ptáte se? A už jste viděli moderní laboratoř bez počítačů? Tak proč děti učit něco jiného, než to, s čím se setkají v praxi? Miroslav Staněk ve svém workshopu díky iPadům nechal účastníky summitu provádět pokusy tak, jak se opravdu provádějí v moderní praxi – s využitím výpočetní techniky.

Workshop 4Workshop 4

Workshop 5 – Použitie ADOBE aplikácií nielen vo vyučovaní informatiky

“I žáci pátého ročníku dokáží dělat takovéto působivé prezentace.” Náš host ze Slovenska Miroslav Alexovič ukazoval ve svém workshopu kreativní aplikace od Adobe pro iPad.

Workshop 5Workshop 5

Workshop 6 – Zpětná vazba v hodině

Napadlo vás někdy v hodině udělat tajné volby nebo vědomostní soutěž? Nebo třeba jen rychlý statistický průzkum názoru na nějaké téma? S aplikacemi na zpětnou vazbu seznamovala učitele Jitka Rambousková.

Workshop 6Workshop 6

Workshop 7 – Dobrodružství s iBook Creatorem

Podle Petry Boháčkové a Slávka Hory vypadá dobře připravená hodina tak, že třída z‬eje prázdnotou a žáci chodí po škole a shánějí informační materiál. Z něj následně vytvoří atraktivní multimediální knihu.

Workshop 7Workshop 7

Workshop 8 – Green screen a její využití ve škole

Víte, kolik zábavy si s dětmi můžete užít s klíčováním animací na green screen? Prozradil vám to ‬na summitu Tomáš Kováč. Běžně používanou filmařskou a televizní techniku se dokáží naučit i malé děti a rozšíří tím své vyjadřovací schopnosti.

Workshop 8Workshop 8

Workshop 9 – Jak spravovat iPady vzdáleně?

Jestli máte nebo chcete ve škole mít hodně iPadů, určitě se vám bude hodit možnost starat se o ně hromadně a vzdáleně. Na Učitelském summitu jste se to mohli naučit od Petra Máry.

Workshop 9Workshop 9

Osmý Učitelský summit je tedy za námi. Věcné ceny si odnesli 4 účastníci, ale vítězů je všech rekordních 164, protože inspirace tu bylo požehnaně. Děkujeme všem za účast a skvělou atmosféru, kterou vám ještě zpětně přiblížíme dalšími fotkami.

Již nyní to podle vyplněných dotazníků vypadá, že i letošní summit se líbil. Děkujeme!

Sál
Reference
Reference
Reference